Skip to main content
20 grudnia w Warszawie odbyło się Doroczne Spotkanie Branżowe. W gronie przedsiębiorców, branżowych podmiotów i instytucji partnerskich, a także dziennikarzy, polityków, zainteresowanych problematyką rolno-spożywczą podsumowujemy rok 2023 i rozmawiamy o wyzwaniach sektora w 2024 r.
Uczestników powitała prezes Monika Piątkowska. W wydarzeniu wzięli także udział wiceministrowie rolnictwa: Michał Kołodziejczak i Stefan Krajewski.
  • Dla mnie to bardzo ważne, żeby tutaj dzisiaj być. Chciałem zadeklarować wsparcie ministerstwa rolnictwa dla rozwoju branży zbożowo-paszowej - wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
  • Dziś ważny dzień i posiedzenie sejmowej komisji ws. kontroli NIK dot. importu i obrotu zboża i rzepaku z Ukrainy. Ustalenia są zgodne z tymi, które były przedmiotem rozmów członków naszego zespołu parlamentarnego z branżą - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski.
  • Nieprawdą jest to, że Ukraina odpowiada za spadek cen zbóż w Polsce. Spadek wynika z sytuacji na rynku światowym. Przy tak niskich cenach zbóż w Polsce, import z Ukrainy traci na znaczeniu. Istotna kwestia tranzytu. Od 1 lipca przez Polskę w tranzycie przejechało 1,6 mln ton ukraińskich zbóż i rzepaku. Potrzebujemy rozwiązań strukturalnych. Ukraina stanowi konkurencję dla Polski w eksporcie - nie tylko na rynkach zbożowych. Konieczna jest poprawa logistyki oraz dialog z Brukselą - Mirosław Marciniak, infograin.