Skip to main content

W gronie przedsiębiorców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, a także gości z Konsorcjum European Commodities Exchange w Warszawie dyskutowano o najważniejszych wyzwaniach dla polskiego sektora rolno-spożywczego. Hasłem przewodnim wydarzenia organizowanego przez Izbę Zbożowo-Paszową było „Bezpieczeństwo sektora rolno-spożywczego”. Tegoroczna konferencja została poprzedzona uroczystą Galą Dinner, która odbyła się 25 maja.

Ostatni rok to rok bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę i olbrzymiej niepewności za naszą wschodnią granicą. Dziś w sposób szczególny wybrzmieć słowa solidarności z naszymi sąsiadami. W tym akcie solidarności nasz sektor ma ważną rolę do spełnienia Tak jak rok temu, tak i dziś, wyrażamy przekonanie, że Polska powinna być nadal krajem tranzytowym, solidaryzującym się z Ukrainą - zgodnie z pierwotną deklaracją rządu – podkreślała Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska podczas inauguracji wydarzenia.

W trakcie wydarzenia odbyły się trzy prelekcje:

  1. Stefana Kawalca pt. Ukraińskie scenariusze gospodarcze i ich konsekwencje dla Polski
  2. Mirosława Marciniaka pt. Światowy i krajowy rynek zbóż w obliczu globalnych niepewności w 2023 roku
  3. Sebastiana Kaczmarka pt. Innowacje a zwiększenie bezpieczeństwo produkcji - projekt PrecisionMix 2.0.

Z kolei w moderowanym przez Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej Monika Przeworska panelu dyskusyjnym pt. Bezpieczny sektor rolno-spożywczy uczestniczyli Pierre Pages (Mondry Sp. z o.o.), Wojciech Krzywosądzki (Thegra Poland Sp. z o.o.), Grzegorz Niezbecki (ProGnosis Biotech SA), Michał Jaskowski (Louis Dreyfus Polska Sp. z o.o.).

Pomimo trudnych uwarunkowań na rynku międzynarodowym w 2022 r. odnotowaliśmy dalszy wzrost wartości polskiego eksportu żywności. Wartość sprzedaży towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła rekordowy poziom prawie 50 mld EUR - ponad 220 mld zł. To o 26,7% wyższy niż w rok wcześniej – wskazywali uczestnicy panelu.

Jak podkreślają organizatorzy, Polish Grain Day stanowi w tym roku „preludium do październikowego European Commodities Exchange”. 12-13 października Izba Zbożowo-Paszowa będzie gospodarzem 63. edycji Europejskiej Giełdy Towarowej, która po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Do udziału w wydarzeniu serdecznie zapraszamy. Szczegóły i rejestracja są dostępne na stronie: https://ece-warsaw2023.eu/.

Partnerami głównymi wydarzenia byli: Louis Dreyfus Company, Thegra Poland i Viterra. W gronie partnerów strategicznych znalazły się: Cefetra, Mondry, Agerona, GTC Agro, USSEC. Partnerem Polish Grain została firma Chemirol. Patronatu medialnego udzelił zaś portale: farmer.pl, Portal Spożywczy, Przedsiębiorca Rolny i Świat Rolnika.