Skip to main content

Prezes Izby udzieliła komentarza portalowi farmer.pl w sprawie uchwalonej przez Sejm 13 stycznia 2022 r. noweli ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa.

Wzrost cen nawozów w poważnym stopniu dotknął polskie rolnictwo. Branża interweniowała już w październiku ubiegłego roku u wicepremiera Jacka Sasina, pytając o ograniczoną dostępność i ceny nawozów produkowanych przez Spółki Skarbu Państwa. Mam na myśli Grupę Azoty, czy Anwil-Grupę Orlen. Interweniowaliśmy, wskazując, że wzrost cen nawozów oznacza wzrost kosztów produkcji rolnej, spadek jej opłacalności i w efekcie zagrożenie dla bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Wtedy był bardzo dobry moment na podjęcie działań prewencyjnych – poinformowała Prezes Izby Monika Piątkowska.

Jak podkreśliła, "zerowy VAT w nieznacznym stopniu rekompensuje ogromny wzrost cen nawozów. Problem jest znacznie szerszy i dotyczy cen gazu. Dlatego szansą byłaby zerowa stawka VAT na gaz. Losy tego rozwiązania, jak nieoficjalnie słyszymy, wciąż się ważą. Premier Morawiecki zapowiedział zerowy VAT na gaz, jednakże to rozwiązanie może okazać się niezgodne z unijną dyrektywą VAT-owską, zezwalającą na min. 5 proc. VAT na gaz naturalny".

Cały komentarz dostępny na stronie:

https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/0-proc-vat-na-srodki-ochrony-roslin-zboza-i-nawozy-opinie-branzy,114952.html